loader image

ARABULUCULUK

Arabuluculuk, özel hukuk uyuşmazlığı durumunda uyuşmazlığın tarafları olan bireylerin seçmiş oldukları tarafsız ve uzman bir üçüncü kişi hakemliğinde dava sürecinden önce çözüm bulma yöntemidir. Arabuluculuk, taraflar arasındaki uyuşmazlığa neden olan dava açılmadan önce tercih edilmektedir. Arabuluculuk genel olarak mahkeme dışı, kesin ve hızlı bir şekilde çözüm bulunmasını sağlayan bir hukuki kurumdur. Günümüzde iki farklı ara buluculuk türü vardır. Söz konusu türler aşağıdaki gibidir.

Arabuluculuk Türleri

Arabuluculuğun zorunlu ve ihtiyari olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Söz konusu türler ile ilgili tüm detaylar aşağıdaki gibidir.

Zorunlu Arabuluculuk

Bazı uyuşmazlıkların dava açılmadan önce arabulucuya sunulması gerekmektedir. Bu hukuki bir zorunluluktur. Zorunlu arabuluculuk hizmetlerinden yararlanılmaması durumunda davanın açılması mümkün değildir. Arabulucuya gitmeden önce açılan davanın dava şartı yoksunluğu nedeni ile reddedilmesi söz konusudur. Özellikle İş davaları ve ticari davalarda bazı taleplerin arabuluculuk kapsamında olduğundan bahsedebiliriz. Bunlar genel olarak kıdem tazminatı, fazla mesai ücretleri, ihbar tazminatı ve maaş gibi konular ile ilgilidir.

İhtiyari Arabuluculuk

İhtiyarı arabuluculuk, taraflardan herhangi birinin arabulucuya gitme zorunluluğunun olmadığı durumları ifade etmektedir. Taraflardan biri dava açılmadan önce arabulucuya başvurmayı tercih edebilir. Bu durumunda tarafların tasarruf edebilecekleri hemen her türlü özel hukuk sorunları ile ilgili arabuluculuk desteği alınabilmektedir.

Suç içeren fiiller kapsamında ki bağlantılı uyuşmazlıklar arabuluculuk ile çözülmez. Bunun aksine Ceza muhakemesi Kanunu’na göre uzlaşma hükümleri uygulanmaktadır. Söz konusu uzlaşma hükümleri savcılığın bünyesinde yer alan uzlaştırma büroları aracılığı ile çözüme kavuşturulmaktadır.

Arabulucuya Başvuru Süreci

Uyuşmazlığın tarafları dava açılmadan ya da dava esnasında arabulucuya başvurabilmektedir. Bu doğrultuda tarafların arabulucuya gitmesi noktasında uyuşmazlık sürecinin sonlandırılabilmesi de mümkündür. Arabulucuya başvurma durumunda karşı tarafa iletilen teklif 30 gün içerisinde cevaplanmalıdır. Aksi takdirde teklif reddedilmiş sayılacaktır.

Profesyonel Arabuluculuk Hizmetleri

Profesyonel bir arabuluculuk hizmeti arıyorsanız doğru adrestesiniz. Hukuk büromuz tarafından sunulan arabuluculuk hizmetleri ile dava sürecinden önce ya da dava sürecinde ki uyuşmazlıklara çözüm bulabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için hemen harekete geçerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın